Çin Petrol ve Kimya A.Ş. Sinopec Jeotermal Enerjiyi Geliştireceğini Açıkladı

03.12.2017 22:40 | 538 | Erkan Sancak (CFO)
Çin Petrol ve Kimya A.Ş. Sinopec Jeotermal Enerjiyi Geliştireceğini Açıkladı

Çin Petrol ve Kimya A.Ş. Sinopec Jeotermal Enerjiyi Geliştireceğini Açıkladı

Sinopec olarak da bilinen Çin Petrol ve Kimya A.Ş., Hebei eyaletindeki Xiongan New Area'da jeotermal enerjiyi daha da geliştireceğini açıkladı ve dumansız bölgeyi dumansız hale getirmek istedi.

Sinopec'in jeotermal enerji geliştirme kolu Sinopec Star Petroleum Ltd, 2017'de Xiongan'daki jeotermal ve diğer yeni enerji ısıtma alanını 10 milyon metrekare ile 16 milyon metrekareye çıkaracağını açıkladı.

2016'da, kömürü jeotermal enerji ile değiştirerek Xiongan Yeni Bölgesinin bir parçası olan Xiongxian ilçesindeki jeotermal ısıtma alanı 4,5 milyon metrekareye ulaştı ve dumansız şehir planını gerçekleştiren ilk bölge oldu.

Jeotermal enerji, sürdürülebilir ve temiz olan yeryüzünden gelen ısıdır. Tipik olarak, bu tür sıcaklıklar, sıcak su kaynakları, sığ toprak, yer altı sıcak kaya ve magma adı verilen erimiş kaya ile kullanılabilir.

Sinopec Group'un tanıtım departmanı müdürü Lyu Dapeng, petrol devi ve Hebei eyalet hükümeti, Xiongan New Area'da jeotermal enerjinin kullanımını teşvik etmek için bu yılın başlarında kararlaştırdığını söyledi.

Lyu, "Bölgeyi dünyanın jeotermal enerji kullanımına bir örnek yapmak istiyoruz" dedi.

Şirket, 13'üncü Beş Yıllık Plan döneminde (2016-20) 100 milyon metrekarelik alanı kapsayan dumansız 20 şehir kurmak istiyor.

Lyu, "Dünya jeotermal enerjisinin altıda birini oluşturan ülke şu anda, her yıl mevcut jeotermal enerji 640 milyon metrik ton standart karbon kömürüne eşdeğerdir ve bu da karbon dioksit emisyonlarını 1,3 milyar ton azaltabilir" dedi.

2016'da temiz enerji gelişimini ve çevreyi geliştirmek için Çin, bu alanda ilk planlanan jeotermal enerji için 13. Beş Yıllık Planı başlattı.

Plana göre ülke, kurulu jeotermal enerji kapasitesini 2020 yılına kadar 500 gigawat oranında artırmayı planlıyor.

Kaynak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler