Kenya, Nasıl Bir Jeotermal Süper Güç Haline Geldi?

16.12.2017 23:32 | 913 | Erkan Sancak (CFO)
Kenya, Nasıl Bir Jeotermal Süper Güç Haline Geldi?

Kenya, Nasıl Bir Jeotermal Süper Güç Haline Geldi?

 

(CNN)Kenya, çiçek ticaretinin küresel bir süper gücü ve ülkedeki en büyük ticaret çiçek çiftliklerinden biri olan Oserian'ın Kenya için çok önemli bir yere sahip.

Şirketin Naivasha Gölü üzerindeki 200 hektarlık alanı ile her gün dünya çapında 700.000 çiçek üreterek ihraç ediyor.

Oserian, aynı zamanda, büyük ölçüde jeotermal güç üzerinde çalışarak ülkenin enerji sektöründe de değişime liderlik ediyor. Şirket, güçlü seralarını muhafaza eden bir su devridaim sistemini ısıtmak için buhar borularını yerden boru hattı ile birbirine bağlıyor.

Oserian Development Company'nin Mühendislik Müdürü Alasdair Keith, "Jeotermal güce sahip olmadan önce bir çok yedek jeneratörümüz vardı ve çok fazla dizel kullanıyorduk" diyor Alasdair Keith. "Elektrik tasarruflarımızın yılda 750,000 dolar olması öngörülüyor."

Yakın zamana kadar Kenya, büyük oranda kuraklık gibi gerilemeyeceğini ispatlayan hidroelektrik güce dayanıyordu.

Yer altına bakmak daha güvenilir bir alternatif sağlayabilir.

Buhar alanı

Nairobi'nin hemen dışındaki Olkaria alanı, ülkenin en büyük jeotermal faaliyetidir. Sahanın, Kenyalı nüfusun ihtiyaçlarının çoğunu sağlayabilecek 1,000 megawatt gücünde olması bekleniyor.

Ülkede firmalar bu kârlı kaynaktan istifade etmek için birbirleri ile yarışıyorlar.

Jeolog Victor Otieno "Elimizden geldiği kadar kuyu açmaya yönelik bir programımız var" diyor. "Jeotermal alanda hala tam olarak araştırılmayan alanlar var."

İlk delme işlemi, kuyu başına 6 milyon dolar civarında pahalıya mal olmasına rağmen sektörün önde gelen rakamları, geri ödemelerin harcamayı haklı çıkardığına inanıyor.

KenGen şirketinin CEO'su Albert Mugo "Jeotermal ile bir kez onu geliştirirseniz, her zaman sizin için orada" diyor. "Jeotermal çok sermaye yoğun, çünkü yakıt almak için kuyu açmanız gerekiyor - buhar." Ama kuyuları bir kez enerji santraline bağladığınızda iyisiniz, koşu açısından çok küçük bir maliyet. "

Yeni Çağ

Son 15 yılda, Kenya'nın jeotermal üretimi hızla arttı: KenGen rakamlarına göre 45 ila 533 megavat.

Bu, Ulusal Şebekede bulunan gücün yaklaşık yarısını oluşturuyor ve oran artmaya devam ediyor. Olkaria alanına beşinci büyük bir enerji santrali, 2018 yılına kadar tamamen faaliyete geçecek olan Japonya'dan bir kredi vasıtasıyla 408 milyon dolar maliyetle ekleniyor.

Mugo, ek gücün Kenya'daki iş için büyük bir artış olacağını ve aynı zamanda ülkenin enerji mücadelelerini geçmişe teslim ederek yeni işler kazanmasını bekliyor.

"Kenya'ya gelmek isteyen herhangi bir yatırımcıyı geri çevirmek istemiyoruz, çünkü yeterli elektrik yok" diyor. "Herhangi bir vakitte kısa süre orada olacak aşırılığa sahip olmayı tercih edeceğiz ... ve Kenya'ya yerleşmeye gelen herkesin yeterli miktarda elektrik aldığından emin olabilirsiniz."

kaynak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler