WinG Türkiye’nin İkinci Olağan Toplantısı Zorlu Enerji ev sahipliğinde gerçekleştirildi

18.12.2017 13:28 | 974 | Admin
WinG Türkiye’nin İkinci Olağan Toplantısı Zorlu Enerji ev sahipliğinde gerçekleştirildi

Jeotermal enerji gibi çalışmalarının büyük bir kısmı zorlu saha koşullarında gerçekleşen bir sektörde, daha fazla kadının tereddütsüz yer almasını sağlayacak şartların oluşturulması amacıyla yola çıkan WinG Türkiye (Women in Geothermal/Jeotermalde Kadınlar), 2. olağan toplantısını Zorlu Enerji ev sahipliğinde 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde Kızıldere JES’te gerçekleştirdi.
Ekim 2016’da Nalco sponsorluğunda Kuşadası-İzmir’de ilk defa bir araya gelen WinG Türkiye ekibi mühendislik, finans ve siyasal bilimler gibi farklı disiplinlerden gelen ancak aynı sektörde çalışan bireylerden oluşuyor. Türkiye’deki üye sayısı Aralık 2017 itibarıyla 77 olan WinG, özel sektörde ve akademik hayatta mevcut durumun irdelendiği ilk toplantısını 8 Ekim 2016’da İzmir’de düzenlemişti.
 
İlk toplantıdan sonra teknik veri paylaşımı, kongre ve fuarlara katılım, üniversite kariyer günlerinde yer alma gibi kısa ve uzun vadeli planlarını oluşturan WinG Türkiye, 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde Zorlu Enerji ev sahipliğinde yeniden bir araya geldi.
 
Türkiye’nin ilk jeotermal elektrik santrali olan Kızıldere JES’te gerçekleştirilen program, ülke elçisi Umut Destegül Solaroğlu’nun konuşmasıyla başladı. Geçtiğimiz faaliyet yılında yapılan çalışmaların aktarıldığı sunumdan sonra ödül törenine geçildi. İlk toplantı için desteklerini esirgemeyen Nalco adına Tayfun Evcil’e, ikinci toplantı için ev sahipliği yapan Zorlu Enerji adına Kızıldere JES İşletme Müdürü Ali Er’e ve topluluk bünyesindeki aktif çalışmaları için Sis Enerji Genel Koordinatörü Barış Ülgen’e teşekkür plaketi sunuldu. 2030 Birleşmiş Milletler kalkınma hedeflerinden beşincisi olan “cinsiyet eşitliği” hedefi ile ortak amaçlara sahip, kadınların iş hayatında ve toplumda güçlenmesini öncelikli konu olarak ele alan Zorlu Enerji Grubu adına Kiraz Öcal, WinG toplantısına destek olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek katılımcılara, adlarına TEMA’ya yapılan bağış sertifikalarını takdim etti.
 
Toplantıda yapılan sunumda Türkiye jeotermal enerji sektöründeki gelişmeleri aktaran Barış Ülgen, sektördeki mevcut istihdam oranlarına dikkat çekti. Zorlu Enerji Grubu’ndan Raziye Şengün’ün Denizli-Buharkent jeotermal sahasında yapılanan rezervuar çalışmalarını anlattığı sunumundan sonra katılımcılar, Kızıldere JES’e teknik bir gezi gerçekleştirdiler. Gezinin ardından yeni faaliyet dönemi için fikir alışverişi, planlama ve görev dağılımının yapıldığı açık oturumla beraber programın ilk günü tamamlandı. Toplantının ikinci gününde, Aranz Geo (yeni adıyla Seequent) firmasının geliştirdiği üç boyutlu modelleme yazılımı Leapfrog Geothermal’ın tanıtımıyla başlayan program, katılımcıların Pamukkale travertenlerine gerçekleştirdikleri gezi ile sona erdi.
Yeni dönem hedefleri arasında teknoloji günleri düzenlemek ve üniversitelerin kariyer günlerine, jeotermal odaklı kongrelere katılmak olan WinG Türkiye’ye, üye olmak, geri bildirimde bulunmak veya destek olmak için aşağıdaki iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz:
 
WinG İletişim Adresleri:
e-posta: info@womeningeothermal.com
Türkiye elçisi e-posta: udestegul@gmail.com
web-sitesi: www.WinG.geothermal-energy.org
Facebook: https://www.facebook.com/groups/womeningeothermal/

 

  • Haberler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler