Avrupa Yatırım Bankası, Jeotermal Elektrik Üreten Centum Investments Şirketine 19.5 Milyar Kredi

16.02.2018 14:37 | 742 | Erkan Sancak (CFO)
Avrupa Yatırım Bankası, Jeotermal Elektrik Üreten Centum Investments Şirketine 19.5 Milyar Kredi

Avrupa Yatırım Bankası, Jeotermal Elektrik Üreten Centum Investments Şirketine 19.5 Milyar Kredi

Avrupa Yatırım Bankası, kısmen Centum Investments'a ait jeotermal elektrik üreten bir şirkete bir Sh19.5 milyar kredi teklif etti.

AYB, Salı günü, Akiira Geothermal Ltd'ye yapılacak 155 milyon avroluk (19.5 milyar $) finansman paketinin yakında tamamlanacağını açıkladı.

Enerji projesi Naivasha'daki Akiira Vadisi'nde ve tamamlandığında 70 megawatt'lık bir kapasiteye sahip olacak.

EIB Doğu Afrika başkanı Catherine Collin, Strathmore Üniversitesi'ndeki Nairobi'deki enerji konferansının oturum aralarında yaptığı açıklamada, "Kredi, ticari şartlar altında ancak risk fiyatından sonra avroya oranla yüzde 10'un altına düşecek" dedi.

Nairobi Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Centum, Sh39 milyar (310 milyon €) projede yüzde 37,5'lik sermayeye sahiptir.

Elektrik distribütörü Kenya Power ile Ağustos 2015'te imzalanan bir elektrik alım anlaşması uyarınca elektrik birim başına 9,9 Shore (9,23 ABD senti) mal olacak. Yöneticilere göre, proje borç ile (yüzde 70) ve eşitlik (yüzde 30) yoluyla finanse ediliyor.

Akiira, Aralık 2016'ya kadar elektrik üretimine başlayacaktı, ancak başlangıç ​​kuyularının araştırılmasının ardından daha az buhar üreterek, daha fazla delme ve testler başlatarak gecikti.

Şirket Ağustos 2015'te, her biri ortalama beş megawatt'lık kapasiteye sahip olan buhar kuyularını 15'e kadar çıkarmayı hedefleyerek, tahmini kurulu gücü yaklaşık 75 megawatt'a çıkarmayı hedefliyor.

Centum firması, Sh1bn planında daha fazla buhar güç kuyusu gözlemliyor

Centum, Akiira konsorsiyumunda yüzde 37,5 hisseye, yüzde 62,5'i Amerikan firmalarının Ram Enerji ve Deniz Gücü'ne ve Danimarka Sınır Piyasaları'na ait.

Centum konsorsiyumunun, projenin 310 milyon € (Sh 39 milyar) maliyetinin11,7 milyar ya da yüzde 30'una katkıda bulunması beklenirken geri kalanı ticari krediler yoluyla finanse edilecek.

Jeotermal projenin bir kısmı kısmen, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Afrika Kıtasını aydınlatma girişimi tarafından finanse edildi.

 

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler