İsveçli Şirket Climeon , Almanya'da Jeotermal Enerji Santrali İçin 6.2 Milyon $ lık İhaleyi Kazandı

21.02.2018 00:05 | 551 | Erkan Sancak (CFO)
İsveçli Şirket Climeon , Almanya'da Jeotermal Enerji Santrali İçin 6.2 Milyon $ lık İhaleyi Kazandı

İsveçli Şirket Climeon , Almanya'da Jeotermal Enerji Santrali İçin 6.2 Milyon $ lık İhaleyi Kazandı

 

İsveçli şirket Climeon , Almanya'da bir jeotermal enerji santrali için ilk büyük siparişini aldı. Climeon, 29 Kasım 2017'de Geoenergie Kirchweidach'la birlikte bir LOI'ye girdi ve şimdi GEK, devam etmeye karar verdi ve 5 milyon € 'dan (6.2 milyon $) fazla bir sipariş verdi. Söz konusu fosil yakıtların yerini sürdürülebilir jeotermal temel yük ile değiştirmede önemli bir adım. 

 

Anlaşma, GEK'in günümüzde yerel sera işletmesine ve Kirchweidach şehrine ısı ileten jeotermal enerjinin aşırı ısısını kullanmasını sağlıyor. Jeotermal kaynak, başlangıçta, bölgedeki petrol ve gaz için yapılan keşif sondajı ile tespit edildi.

 

Modüler Climeon Isı Gücü sistemi, ısıtma ile birlikte çalışacak ve ilk etapta şebekeye yılda 14.000 MWh elektrik üreteceği tahmin ediliyor. Sipariş, GEK'in ikinci bir aşamada ek modüller sipariş etme seçeneği olan 16 modüldür. Baseload Capital Sweden AB anlaşmanın finansmanında yer alacak.

 

Rüzgar ve güneş gibi diğer yenilenebilir enerjilerin aksine, jeotermal ısı gücü, yıl boyunca gündüz ve gece hizmet veriyor. Fosil enerji kaynaklarının yerini alacak kadar büyük miktarlarda temiz güç sunan kömür veya petrol yakıtlı elektrik santralleri ile aynı düzenleyici gücü sağlayabilir. 

 

Climeon Isı güç sisteminin düşük sıcaklıklı enerjiden enerji üretme kabiliyeti, çoğu coğrafi bölgede jeotermal enerjinin kapsamlı bir şekilde kullanılması için bir olanak sunmaktadır. GEK'le yapılan inceleme, Almanya'nın sürdürülebilir ve temiz enerji çözümlerine geçiş konusundaki kararlılığı konusunda jeotermal ısı enerjisinin önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.

 

"Modüler çözüm ile yüksek verimlilik birleştiğinde Climeon ısı güç sistemi GEK için bariz bir seçim oldu. Kurt GEK, Wolfgang Hageleit, bu proje ile Kirchweidach'ın güzel belediyesine ve daha sonra tüm Almanya'ya temiz Jeotermal ısı enerjisi sağlamaya başlamada önemli bir adım attığını söyledi.

 

Climeon'un Kurucusu ve CEO'su Thomas Öström "Bu atılım düzeni ile çok heyecanlıyız. Almanya, Avrupa'da önde gelen yenilenebilir enerji ve jeotermal ısı enerjisi özellikle düşük sıcaklıklarda yenilenebilir enerjinin hakim kaynağı haline gelen her mülkiyete sahip "dedi.

Kaynak

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler