Google, Hipersonik Teknolojiyle Gözünü Jeotermal Enerjiye Çevirdi

06.03.2018 08:54 | 724 | Erkan Sancak (CFO)
Google, Hipersonik Teknolojiyle Gözünü Jeotermal Enerjiye Çevirdi

Google, Hipersonik Teknolojiyle Gözünü Jeotermal Enerjiye Çevirdi

 

Google jeotermal enerji ve tünel açma maliyetini azaltacak yeni teknolojiler için hipersonikler üzerine araştırma yapıyor. Bu teknoloji ile Yüksek Hızlı Sondaj ile Jeotermal Enerjide devrim yaratabilir.

Ocak ayında, Google, Silikon Vadisi'ndeki NASA'nın Ames Araştırma Merkezi ile 100.000 $ lık Anlaşma imzaladı. Anlaşma, "Google'ın araştırma bölümü, yüksek Reynolds sayısı abluk rejimlerinde hipersonik yörüngelerin kavramsal bir araştırması yapıyor" ve NASA'ya "yoğun bir atmosfere sahip hipersonik bir mermi analizini gerçekleştirdi" .

Hipersonik ses, ses hızının beş katına veya daha hızlı seyahat eden her şeyi ifade eder ve genellikle Boeing'in insansız X51 scramjet veya Vladimir Putin'in geçen hafta övündüğü yeni Rus balistik füzesi gibi yüksek hızlı uçak veya silahları ifade etmektedir.

Bununla birlikte, Linkedin profiline göre, proje üzerinde çalışan Seattle merkezli Google araştırmacı, havacılık yerine iklim ve enerji Ar-Ge'ye odaklanıyor.

Hiperersonik kullanarak yenilenebilir bir enerji sistemi üzerinde çalışan bir ABD şirketi : Washington Üniversitesi'nden ve Seattle'da yayınlanan HyperSciences adlı bir şirket. HyperSciences, bir matkap ucundan önce saniyede 2 kilometreyi aşan beton mermilerini ateşleyen yeni bir sondaj sistemi geliştiriyor. Sisteminin, mevcut sistemlere göre 10 kat daha derin derin kuyuları açabileceğini ve jeotermal enerjinin "dünyanın herhangi bir yerinde" olmasını sağlayabileceğini iddia ediyor.

Hyper Spectrum'un kurucusu ve CEO'su Mark Russell geçen hafta IEEE Spectrum ile temasa geçtiğinde "[Google] ile biraz zaman geçirdik" dedi. Şirketin planları hakkında Güney'de Southwest festivalinde daha fazla bilgi paylaşabileceğini söyledi.  

Google'ın ana şirketi olan Alphabet uzun süredir jeotermal enerji ile ilgileniyor. Geçen Temmuz ayında, moonshot X bölümü, yerel jeotermal sistemleri New York eyaletindeki evlerine satan Dandelion adlı bir şirket kurdu. Karahindiba sistemleri, yer altı 10 derece C (50 derece F) kararlı sıcaklığa ulaşmak için plastik boruların altına yaklaşık 150 metre su göndererek, yukarıdaki bir ısı pompası ile daha sonra yaz aylarında serinlemek için, kışın ise evin sıcaklığını ısıtarak bu suyu kullanılacağını belirtiyorlar.

HyperSciences tarafından geliştirilen teknolojiyi ucuza mal etmek için daha yüksek sıcaklığa ulaşmak istiyor. Yüzeyden 7 kilometreye kadar daha da derinlere inen çok ulaşmak için daha ucuza gitmek istiyor. Bu teknolojide Matkap milini Mach 5'in üzerinde, yanıcı bir hava ve dizel gazı karışımı ile aşağı çeken birkaç saniye boyunca, beton bir mermi gibi hızla yükseliyor. Mermi daha sonra, kaya yüzünde temiz şekilde buharlaşarak ve parçalanıyor.

Kuyu tamamlandıktan sonra, su yerine silikon yağı içeren borular, termoelektrik jeneratörlerin doğrudan elektriğe dönüştürdüğü yüzeye ısı aktarılıyor. HyperSciences, böyle bir sistemin güneş panelleri veya rüzgar türbinlerinden daha verimli olacağını ve geleneksel karbon bazlı elektrik santrallerinden daha ucuza sahip olacağını söyledi.

Ayrıca HyperSciences, aynı hipersonik mermi teknolojisini kullanarak bir tünel oluşturma sistemi geliştiriyor. Sözde Hiper Tünel Sondaj ve Madencilik Sistemi bugünkü tünel açma makinelerinden beş kat daha ucuz olacak ve tünelleri iki buçuk kat daha hızlı kazabileceksiniz.

Bu teknoloji ile sağlanan başar, Google'ı Elon Musk'la baş başa bırakacağı dile getiriliyor. The Boring Company, Hyperloop trenleri ve araba taşıyan elektrikli kızakların yeraltı şebekeleri için tünel inşa etmek için tünel sondajının maliyetini ve hızını önemli ölçüde artırmaya çalışıyor.

Google'ın NASA ile imzaladığı sözleşme, ajansın, çeşitli şekillerde şekillendirilmiş hipersonik mermilerin yolunu taklit etmek için, yeryüzünün atmosferine uzay aracının yeniden gönderilmesi için geliştirdiği bir veritabanı kullanmasını istedi. NASA muhtemel sondaj sisteminin geri kalan kısmı için muhtemel termal koruma sistemlerini de değerlendirecektir.

NASA'nın Google projesindeki çalışmaları zaten bitmiş olabilir. Tüm sürecin yedi haftaya kadar alması gerekiyordu ve Google'a maliyeti 99.489 $ olacaktı.

Tabii ki, Google'ın hipersonik araştırmasının Hyper Science ile hiçbir ilgisi olmayabilir. Google herhangi bir potansiyel iş ilişkisi üzerinde yorum yapmaz, ancak araştırmacılarının sık sık dışarıdaki araştırmacılar ve şirketler ile bir yatırım veya edinime yol açmadan işbirliği yaptığını belirtti.

Hyperciences, yayınlandıktan sonra IEEE Spectrum'a şu anda Google ile bir anlaşma yapmak için konuşmadığını söyledi.

Kaynak

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler