Japonya, Fukuşima Nükleer Felaketinden Sonra Jeotermal Enerjiyi İle Alternatif Oluşturmaya Çalışıyor

11.03.2018 16:12 | 870 | Erkan Sancak (CFO)
Japonya, Fukuşima Nükleer Felaketinden Sonra Jeotermal Enerjiyi İle Alternatif Oluşturmaya Çalışıyor

Japonya, Fukuşima Nükleer Felaketinden Sonra Jeotermal Enerjiyi İle Alternatif Oluşturmaya Çalışıyor

 

Japonya'da Kaplıcalar rahatlamak için popülerdir. Fukuşima nükleer felaketinden bu yana jeotermal elektrik kapasitesini genişletmek için hükümet temelli bir çalışma başlamıştır. Uluslararası Enerji Ajansı, Japonya'nın sadece jeotermal kapasitesinin yaklaşık yüzde 2'sini kullandığını tahmin ediyor ve bu da 23 gigawatt'ta 23 nükleer reaktörün eşdeğerini oluşturmaktır.

 

Bu şehrin yukarısındaki bir tepenin üzerine yayılmış olan Ogura, tek aile evlerinin ve geleneksel sessiz bir mahallesidir. Yeraltındaki boruların yaydığı sıcak su kaynaklarından beslenen mahallenin çatısından yayılan metal bacalardan gelen düzinelerce buhar bacaları bulunmaktadır .

Kazunori Ueda bu buharı gördüğü zaman, iki saatlik bir küvete girmeyi düşünmüyor (bir tane almayı düşünmüyor). 2011 Fukushima nükleer reaktörünün erimesinden bu yana, ışıkları korumak için ithal fosil yakıtlara dayanan bir sanayi ülkesi olan Japonya'ya güç sağlayabilecek, kullanılmayan jeotermal enerjiyi görüyor.

Bay Ueda, 1975'te babası tarafından kurulan bir şirket olan Sanko Electric'in genel müdürüdür. 2016 yılında, Sanko Electric ilk jeneratörünü Ogura'da bir onsen üzerine kurdu ve yakınlardaki Horita semtinde bir tane daha inşa etti. Jeneratörler küçüktür, her biri 70 ila 110 kilovatsaattır, ancak nükleer enerjiye karşı bir tepkiyi düşünen bir hükümet desteğiyle Japonya'daki mütevazi bir jeotermal patlamayı temsil eder.

Yakındaki bir yanardağ sayesinde, güneybatıdaki Kyushu adasında 120.000 kişilik bir şehir olan Beppu, jeotermal bir altın madeninin üzerinde yer alıyor: Yellowstone Milli Parkı dışında dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla sıcak su tüketen 2.217 kuyu başı. Ueda, “Onların israfa gitmelerine izin vermek utanç verici” dedi.

Ama Japonya'daki herkes gemide değil. On yıllardır, birçok  otel ve hamam sahipleri Japon yüzlerce yıldır girmiştir ki rahatlama sevgili formunu bozulmadan, yeraltı kaplıcalar içine kendi banyoları ve dökülme atık su saptırmak olacağı korkusuyla jeotermal enerjinin gelişimini karşı çıktılar . 

Beppu açılması planlanan jeotermal enerjide onlarca, Goto Mitsuteru, odalar 190 $ bir gece mal olabilir yerel bir otel yöneticisi, onlar üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını görmek için sabırsızlanıyor . Şimdiye kadar, cevap olumsuz, ama hala onun kasaba akiferleri için bir oyun üreten jeotermal güçlendiriciler hakkında görünüyor.

'Bir Çok Bilinmeyen'

Pek çok açıdan, Japonya'da jeotermal enerjinin yükselişi çok gecikmiştir. Ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya'nın arkasında dünyanın üçüncü en büyük jeotermal rezervlerine sahiptir. Uluslararası Enerji Ajansı, Japonya'nın sadece jeotermal kapasitesinin yaklaşık yüzde 2'sini kullandığını tahmin ediyor ve bu da 23 gigawatt'ta 23 nükleer reaktörün eşdeğerini oluşturmaktır.

Japonya'da jeotermal enerjiyi araştıran Tokyo Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Ali Kharrazi “Çok fazla bilinmeyen var” diyor  . “Hala bu yeraltı kaynaklarına ne olduğunu anlatabilecek daha iyi teknoloji ve daha iyi modelleme bekliyoruz.”

İşte Beppu'da, bilim adamları ilk kez 1925'te elektrik üretmek için kuşakların nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Yine de bugün Japonya'nın elektriğinin sadece yüzde 0,3'ü jeotermal tesislerden geliyor; Doğal gaz, kömür, petrol ve hidroelektrik enerji geri kalanı sağlamakta.

Fukushima felaketinden önce, Japonya'nın 54 nükleer reaktörünün ülke elektriğinin yüzde 29'unu oluşturduğu ortaya çıktı. 54'ünün hepsi kapatıldı ve sadece üçünün yeniden başlatılmasına izin verildi. Boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için, Japonya, kuzeydeki Hokkaido adasından güneydeki Kyushu'ya kadar uzanan projelerle bir jeotermal enerjiye erişmeye başladı.

Ülkenin 15 yıl içindeki ilk yeni jeotermal tesisi dört yıl önce Kumamoto Eyaletinde açıldı. Gelecek yıl, 23 yıl içinde Japonya'da inşa edilen 42 megavatlık bir tesisin Akita ilçesinde faaliyete başlaması planlanıyor. Ve Beppu'da, Sanko Electric'in jeneratörlerindeki onlarca küçük ölçekli proje devam ediyor.

Japonya, jeotermal üretimini 2030 yılına kadar üç katına çıkarmak istiyor. Bu hedefe ulaşmak için, hükümet, rezervlerinin yüzde 80'ine yakın olan ulusal parklarda jeotermal santraller inşa etmek için on yıllarca süren yasağı kaldırdı. Ayrıca, bu yıl daha fazla jeotermal anket gerçekleştirmeyi planlıyor.

Tokyo'daki Doğal Kaynaklar ve Enerji Ajansı'nın Yakıt Politikası Planlaması Direktörü Yoichiro Kono, bu ilerlemenin teşvik edici olduğunu söylerken, jeotermalin Japonya'nın genel enerji tüketiminin küçük bir bölümünü temsil ettiğini söyledi.

Kono, “Halkın genel olarak jeotermal enerji lehine olduğunu” söylüyor. “En büyük muhalefet onsen bölgelerden geliyor . Onları korumak için elimizden geleni yapmalıyız. ”

Beppu'daki küçük ölçekli projelerin bazıları bu soruna bir cevap verebilir.

Sanko Electric'in jeneratörler , 575 dereceye veya daha sıcak suya ihtiyaç duyan geleneksel jeneratörler ile karşılaştırıldığında, nispeten düşük sıcaklıklarda (yaklaşık 250 ila 300 derece Fahrenheit) , onsen suya güvenirler . Bu, daha az invaziv oldukları anlamına geliyor, çünkü derin yeraltı su kaynaklarından su çekmelerine gerek yok. Bunun yerine, şehrin hemen altındaki yerin altında kalan kaynaklardan suyu sifonlayabilirler. Sanko Electric'in jeneratörü, bir konut sokağında siyah bir metal çitin arkasında bir yarı römorkun boyutu hakkında bir arsa üzerinde duruyor.

300 derecelik ya da daha az su ile çalışan mini-jeneratörler, jeotermal enerjide şu anda ayakta duran hantallar için bir nimet olduğunu kanıtlayabilir.

Aralık ayında yayınlanan bir  raporda , bir ABD pazar araştırma şirketi olan Frost and Sullivan, binlerce kaplıcaların 7,5 gigawatt kadar elektrik üretebileceğini tahmin ediyor. Teknoloji geliştikçe ve fiyatlar düştükçe, raporda, oteller ve hamamların kendi jeotermal jeneratörlerini kendi sularına aktarmadan önce elektrik üretmek için kendi jeotermal jeneratörlerini kurabildikleri ve aynı doğal kaynak üzerinde etkili bir şekilde ikiye katlanabileceği belirtiliyor.

2012'den bu yana, küçük elektrik santrallerinin operatörleri, daha büyük tesislere kıyasla, Japonya'nın şebekesine tercihli bir oranda güç satabilirken, 7,5 megavattan daha az olan tesisler, 10 yılı aşkın bir süredir büyük projeleri geciktiren aynı çevresel değerlendirmeyi gerektirmemektedir.

Beppu Çevre Planlama Dairesi müdürü Hori Hideki, şehrin bu yıl faaliyete başlayacak olan 30 küçük ölçekli jeotermal santralinin yapımını onayladığını söyledi. “Şimdiye kadar hiçbir yeni projeyi geri çevirmedik” diyor. Yerel otellerin ve hamamların güvendiği bir bölge için bir tehdit oluşturup oluşturmadıkları sorulduğunda , bunun çok erken olduğunu ve şehrin sıcak su kaynaklarının su ve sıcaklık seviyelerini yakından izlediğini söylüyor.  

Beppu'da lüks bir tatil yeri olan Suginoi Hotel'in jeotermal tesisindeki mühendis Kenji Tsukazaki farklı bir hikaye anlatıyor. 30 yıl önce fabrikada çalışmaya başladığında, suyun ortalama sıcaklığı 300 Fahrenhayt idi. O zamandan beri 250 dereceye düştü. Daha düşük seviyelere düşerse, tesisin çalışması için yeterince sıcak olmayacaktır. Bay Tsukazaki, önümüzdeki 10 yıl içinde daha fazla tesis inşa edildiğinde gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Sıcaklığın neden düştüğünü tam olarak bilmediğini, ancak bir teori olduğunu kabul ediyor.

Kaynak

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler