Zorlu, Türkiye'nin En Büyük Jeotermal Tesisini Tamamladı

22.03.2018 23:32 | 947 | Erkan Sancak (CFO)
Zorlu, Türkiye'nin En Büyük Jeotermal Tesisini Tamamladı

Fotoğraf: Kızıldere Enerji Santrali. Erdinҫ Sentϋrk 

Zorlu, Türkiye'nin En Büyük Jeotermal Tesisini Tamamladı

 

Zorlu, Aydın ve Denizli'nin güneybatı illeri arasındaki sınırda bulunan Kızıldere III Jeotermal Fabrikasının 65,5 MW'lık ikinci ünitesini devreye aldı.

Şu anda fabrikayı oluşturan ikinci ünite ile halihazırda 165 MW kurulu güce sahip ve bu da onu Türkiye'nin en büyüğü yapmaktadır.

Zorlu, şu anda toplam 329,9 MW'lık beş jeotermal santralden oluşan bir portföy işletmektedir. Genel olarak şirket, Türkiye'nin toplam jeotermal kapasitesinin% 31'ini 1.100 MW'lık toplam 40 alanda tutmaktadır ve bu sayede ülkedeki en büyük jeotermal işletmecisi olarak önemli bir marj ile gerçekleştirilmiştir. 

Zorlu, aynı zamanda, tesis için sunulan çevresel etki değerlendirmesinin gerekliliklerine uygun olarak, geçtiğimiz ay bir halkın katılımı toplantısı düzenlediği 50 MW Alaşehir III jeotermal tesisi için “ön lisans” aldı. Proje şu anda Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir.

Türkiye'de 1.100 MW'lık işletme jeotermal kapasitesine ek olarak, 224 MW'lık toplam altı tesis, tam üretim lisansına sahiptir ve şu anda geliştirilmekte olup, 501,6 MW'lık toplam 17 proje ön lisansa sahip. Ön lisans başvuruları, yaklaşık 69 MW değerinde bir başka beş proje için beklemede. 

Türkiye (3,590 MW), Filipinler (1.870 MW) ve Endonezya (1.810 MW) ve kurulu olan 1.100 MW kurulu jeotermal kapasitesi ile kurulu jeotermal kapasite bakımından Türkiye dördüncü sırada yer almaktadır. 2023 yılına kadar hedef  1.000 MW.

Türkiye'nin başlıca jeotermal buhar kaynakları, Ülkenin jeotermal merkezi Ege bölgesindedir. İzmir'in iç kısımdan Uşak'a, Balıkesir'in kuzeyinden Ege Bölgesi'ne ve ayrıca Ankara'nın Orta Anadolu'nun kuzeydoğusundaki diğer bölgelere ve Doğu Anadolu ve kuzeydoğudaki daha küçük rezervlere uzanmaktadır.

Ülkenin toplam jeotermal potansiyeli için tahminler değişmektedir ve yeni rezervler keşfedildiği için sık artışlara tabidir. Ancak, jeotermal ısıtma kapasitesi tahminleri 60.000 MW'a kadar uzayabilirken, 4,500 MW'lık rakam, genel olarak kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesi için teorik bir potansiyel olarak sıralanmaktadır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için [ÜYE OL] tıklayabilirsiniz. Üyemiz iseniz [GİRİŞ] yapabilirsiniz.

Kategorideki Diğer Haberler